Crno jezero

Jedną z ciekawszych i łatwo dostępnych atrakcji czarnogórskich Gór Durmitor jest Jezioro Czarne. Do polodowcowego jeziora dojdziemy w około 30 min z miasteczka turystycznego Žabljak. Jezioro leży już w obrębie Parku Narodowego Durmitor znajdującego się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO. Jest to piękne miejsce, lecz w sezonie jest oblegane przez turystów, dużo spokojniej jest tu w mniej popularnych miesiącach.

Jezioro położone jest na wysokości 1416 metrów i napełniają go liczne górskie strumienie, oraz topniejące śniegi. Z racji wysokiego położenia temperatura wody w lecie sięga maksymalnie 24 stopni C. Jezioro leży u podnóża szczytu Međed i ma powierzchnię 0,515 km kwadratowych. Składa się ono z dwóch mniejszych jezior: Veliko jezero i Malo jezero. Łączy je niewielki przesmyk, który latem wysycha i tworzą się wtedy dwa osobne jeziora.

Duże jezioro ma wtedy powierzchnię 0,338 km2, maksymalną głębokość 24,5 m. Jego maksymalna długość to 855 m, a maksymalną szerokość 615 m. Natomiast Małe jezioro ma powierzchnię 0,177 km2 i maksymalną głębokość 49,1 m, długość wtedy wynosi 605 m, a szerokość około 400 m. Różnica poziomów wody pomiędzy jeziorami może wtedy wynosić nawet 4 metry. Ciekawostką jest to, że mniejsze jezioro ma większą objętość wody, gdyż jest dużo głębsze od jeziora dużego.

Kiedy już dotrzemy nad jezioro czeka nas tu sporo atrakcji. Przede wszystkim niesamowite są tu widoki i odbijające się w wodzie potężne szczyty Durmitoru. Jezioro możemy też obejść 3,5 kilometrową ścieżką spacerową. Możemy też wypożyczyć łódź wiosłową i popływać po Wielkim Jeziorze, małe jest niedostępne dla jednostek pływających. Dla lubiących adrenalinę czeka tyrolka, a na głodnych restauracja Katun serwująca tradycyjne dania kuchni czarnogórskiej.

GPS: 43.14776, 19.09673

Zobacz na mapie Crno jezero

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *