Albania (Shqipëria)

DSC01848
Góry Przeklęte

Albania położona jest w południowo-wschodniej Europie nad morzem Adriatyckim i Jońskim. Kraj w 75 procentach pokrywają góry, a linia wybrzeża wynosi 362 km. Graniczy z Grecją, Czarnogórą, Macedonią i Kosowem. Góry wchodzące w skład Albanii należą do pasma Gór Dynarskich, największe to: Góry Północnoalbańskie, Góry Skanderbega, Mal Valamarës. Albania może też poszczycić się trzema wielkimi i pięknymi jeziorami: Szkoderskie (368 km²); Ochrydzkie (347 km²) oraz Prespa (288 km²).

Albania jest jednym z najbiedniejszych krajów Europy, ale ciekawe położenie, śródziemnomorski klimat, piękne wybrzeże i potężne góry sprawiają, że staje się coraz częściej celem wycieczek europejskich turystów. Najbardziej prężnie rozwija się wybrzeże, gdzie jak grzyby po deszczu powstają nowe hotele i plaże. W górach proces ten następuje wolniej, ale też widać i tam efekty. Oprócz przyrody i krajobrazem Albania przyciąga też wieloma zabytkami, ciekawą kuchnią i folklorem. Nieoficjalnym symbolem Albanii są usiane po całym kraju bunkry, jest ich naprawdę bardzo dużo, a najwięcej na wybrzeżu. Dla turystów jest to nadal stosunkowo tani kraj oferujący jeszcze dzikie i nie komercyjne miejsca. Warto tu się wybrać na własną rękę bez pomocy biur podróży, poznamy wtedy lepiej kraj jaki i jego mieszkańców, którzy są nastawieni bardzo przyjacielsko do turystów.

DSC03526
Albańskie wybrzeże Adriatyku

Albania jest członkiem ONZ, NATO, OBWE, Rady Europy, WTO oraz jednym z założycieli Unii na rzecz Regionu Morza Śródziemnego. Albania była potencjalnym kandydatem do Unii Europejskiej od stycznia 2003 i złożyła oficjalny wniosek 28 kwietnia 2009. Choć nie jest na razie członkiem UE, to do kraju obywatele UE wjeżdżają na podstawie dowodu osobistego, kierowcy powinni pamiętać o wykupieniu Zielonej Karty, która jest obowiązkowa.Albania ma system parlamentarny. Stolicą kraju jest Tirana, która jest również finansowym centrum kraju.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Zwiedzamy Bałkany na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...